czwartek, 12 września 2013

Kredyt samochodowy – czym kierować się przy wyborze?

Po osiągnięciu dorosłości i zrobieniu prawa jazdy chcemy korzystać z możliwości jakie nam to daje i stać się właścicielami auta. Pragniemy mieć czym dojeżdżać do szkoły, domu i pracy. Pozostaje nam tylko wybrać samochód i pomyśleć na sfinansowaniem jego zakupu. Tu z pomocą przychodzą nam kredyty samochodowe.
 
Dlaczego właśnie taki kredyt?
 
No właśnie dlaczego wziąć auto w kredycie samochodowym, a nie za pieniądze z pożyczki gotówkowej lub innej. Odpowiedź jest prosta, kredyt samochodowy jest wyspecjalizowanym produktem finansowym przeznaczonym jedynie w celu zakupu pojazdu. Co za tym idzie, generuje o wiele niższe koszty niż wymieniona pożyczka gotówkowa.
 
Na co zwracać uwagę?
 
W trakcie podejmowania decyzji jaki kredyt samochodowy wybrać powinniśmy szczególna uwagę zwrócić na nominalne oprocentowanie oraz prowizję za jego udzielenie. Na ich wysokość wpływ ma wiele danych takich jak kwota kredytu i tego czy ma ona pokryć cały koszt auta oraz to czy auto jest nowe czy też używane (tu istotny jest również jego wiek). Koszty są też wliczone w Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. W dobrym kredycie samochodowym RRSO nie powinno przekraczać ok. 16-17% w skali całego roku. I w Polsce właśnie na takim poziomie się utrzymuje.

Przyjrzyjmy się również wymaganym od nas zabezpieczeniom kredytu. Przy porządnym kredycie samochodowym nie powinniśmy być proszeni o ustanowienie zastawu rejestracyjnego. Wiążą się z ta formą zabezpieczenia duże problemy formalne przy sprzedaży auta. Trzeba mieć wtedy zgodę banku, usunąć auto z wykazu zastawów i dopiero zarejestrować. Jest to czasochłonne i kosztowne.  Częstym i bardzo wygodnym zabezpieczeniem kredytu za to jest z kolei częściowe przewłaszczenie i cesja praw z policy ubezpieczeniowej AC. W większości banków rozwiązanie to stało się standardem.

Plusem będzie również brak przymusu do zakupu ubezpieczenia u kredytodawcy lub firmy z nim współpracującej. Ubezpieczenie takie zazwyczaj znacząco podnosi koszty kredytu.
 
A może motobank?
 
Warto również rozważyć ofertę motobanków znanych marek, które ściśle współpracują przy udzielaniu kredytów ze swoimi dealerami samochodowymi. Mogą występować tu dość spore różnice w wysokości prowizji od zakupu, które będą korzystne dla nabywcy. Banki takie oferują również bardzo nisko oprocentowane kredyty 50/50 i 20/80 oraz inne wyspecjalizowane produkty.
 
Przemyślany wybór
 
Za nim podejmiemy jakąkolwiek decyzje przemyślmy dobrze stan naszych finansów i nasze potrzeby oraz dobrze zorientujmy się w ofertach banków. Wtedy będziemy mieć pewność, że wybierzemy ofertę najlepsza dla siebie.
 

13 komentarzy:

  1. Chyba nigdy nie chciałabym wkopywać się w kredyty na auto. Materialna rzecz, która jest skarbonką bez dna na to nie zasługuje

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za ten tekst, właśnie jestem na takim etapie: chcę wziąć kredyt i kupić autko :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kredyt samochodowy to poważna sprawa, dlatego prześwietlenie wszystkich zasad ich działania jest niezbędne w momencie, kiedy pojawi się potrzeba skorzystania z tej usługi. W dzisiejszych czasach mnóstwo jest firm naciągaczy, które tylko czekają na nieobeznanego w temacie potencjalnego klienta...

    OdpowiedzUsuń
  4. Zastanawiałam się czy wejść w kredyt na zakup samochodu. Jak to wpłynie na moja zdolność kredytową? Czy będę mogła wziąć równolegle inny kredyt?

    OdpowiedzUsuń
  5. Każdy chyba ma inne kryteria, aczkolwiek fajnie, że przeanalizowałeś ten problem i go przedstawiłeś na swój sposób. Na pewno wielu osobom to pomoże, oczywiście jeśli trafią na Twój blog:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jakiś czas temu również decydowałem się na taki kredyt, ale miałeś świetnego doradcę, który pomógł mi wszystko załatwić. Kredyt jest niskooprocentowany, rata fajna do spłaty i rat też nie jest aż tak wiele, więc nie będę tego spłacał nie wiadomo ile czasu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Obecnie różne instytucje finansowe czy to banki, czy firmy pozabankowe starają się dopasować swoją ofertę to potrzeb klientów. Poza dobrze znanymi już pożyczkami 0% oferują możliwość skorzystania z wyższych sum chwilówek, które można rozłożyć na raty. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość ich udzielania przy minimum formalności.

    OdpowiedzUsuń
  8. Od tego czasu wiele się zmieniło i powiem Wam, że czasem trudno dostać pożyczkę w banku na fajnych warunkach. Odsetki bywają kolosalne, ale ludzie korzystają, bo czasem nie ma po prostu innego rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń