poniedziałek, 9 września 2013

Prawa i obowiązki współkredytobiorcy

Zdolność kredytowa jest podstawowym czynnikiem decydującym o przyznaniu nam kredytu. Czasem zdarza się jednak, że jest ona zbyt mała abyśmy mogli pozwolić sobie na wymarzoną nieruchomość czy auto. Wtedy musimy poszukać sposobu aby tą zdolność podnieść. Jednym z nich jest znalezienie osoby, która swymi dochodami zechciałaby dołączyć do kredytu i stać się w ten sposób współkredytobiorcą.
 
Kim jest współkredytobiorca?
 
Współkredytobiorcą jest osoba, która wraz z inną osobą lub osobami podpisuje z bankiem umowę kredytową. W ten sposób staje się kredytobiorcą w takim samym wymiarze jak inna osoba mimo, że nie ma korzyści z otrzymanych od banku środków. Ilustruje tą sytuacje doskonale przykład tego, że jeśli kredyt był wzięty na nieruchomość to współkredytobiorca nie ma do niej żadnych praw.

Osobą, która wesprze pragnących zaciągnąć kredyt może być członek rodziny, ale nie koniecznie, mogą to być znajomi lub przyjaciele. Jednak kimkolwiek by nie była ta osoba powinna bardzo dobrze to przemyśleć ponieważ osłabi to jej zdolność kredytową oraz może spowodować konieczność spłaty zobowiązania z którego nie mieli żadnych korzyści.
 
Obowiązki
 
Jeśli zdecydujemy się wspomóc czyjąś zdolność kredytową swoją to obowiązki mamy identyczne jak pozostałe osoby biorące kredyt. Czyli należy do nich również terminowa spłata rat kredytu. W przypadku jej braku bank podejmie identyczne działania dążące do odzyskania długu wobec wszystkich kredytobiorców. Instytucji tej nie będzie interesować nasz brak korzyści z tytułu kredytu czy to, że byliśmy tylko figurą potrzebną do jego uzyskania. Dług zostanie ściągnięty z tego kredytobiorcy, którego pierwszego znajdzie komornik.
 
Prawa
 
Współkredytobiorca nie musi jednak tkwić w kredycie do jego końca. W przypadku znacznej poprawy zdolności kredytowej osoby z którą ten kredyt braliśmy może ona zgłosić do banku pismo z prośbą o wykreślenie nas z kredytu. Bank po dokładnej analizie zaistniałej sytuacji może zgodzić się na tą prośbę, co uczyni nas wolnymi od jakichkolwiek zobowiązań. Jeśli zaś dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji i przyjdzie nam spłacić dług w całości mamy prawo ubiegać się o częściowy zwrot tej sumy. 
 
Najlepiej to przemyśleć
 
Zostanie współkredytobiorcą powinny poprzedzić rozmowy z osobami, które nas proszą o pomoc. Należy zapoznać się z obowiązkami i prawami jakie będziemy mieć z tytułu zostania kredytobiorcą. Można też spisać umowę cywilna u notariusza zabezpieczającą możliwości spłaty, która pozwoli tez uniknąć pewnych przykrych sytuacji w przyszłości.
 

5 komentarzy:

  1. Rzetelny wpis. Bardzo mi się podoba, bo zawiera konkretne informacje, a takich właśnie szukałem, więc wielkie dzięki za podzielenie się wiedzą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy kredytobiorca to jest to samo co żyrant?

    OdpowiedzUsuń
  3. To nie jest to samo. Żyrant to poręczyciel, gwarant, który poświadcza swoim podpisem, że kredytobiorca spłaci raty kredytu. W przeciwnym razie, żyrant staje się dłużnikiem i musi spłacić zadłużenie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dług jest zastraszający, nie spodziewałem się, że aż tyle. Trochę mnie to dziwi, jednak dane wydają się w pełni sprawdzone. Polacy mają bardzo ciężko walczyć z długami, zarobki u nas są jakie są i to też jest jeden z czynników pogłębiających zadłużenie.

    OdpowiedzUsuń