czwartek, 16 lutego 2017

Ubezpieczenie kredytu – czy warto z niego rezygnować w trakcie spłaty?


https://pixabay.com/static/uploads/photo/2015/09/06/00/15/calculator-926546__180.jpg


Zaciągając kredyty, zwłaszcza na większe kwoty i dłuższy okres spłaty, bank wymaga zabezpieczenia w formie ubezpieczenia kredytu. Oczywiście dla nas stanowi ono dodatkowe koszty, choć w wielu sytuacjach pozwala zabezpieczyć siebie i bliskich w sytuacjach nieprzewidzianych (choroba, śmierć czy utrata pracy). Czy takie ubezpieczenie koniecznie trzeba płacić przez cały czas trwania umowy?

Jednym z często stosowanych przez banki zabezpieczeń spłaty kredytu jest ubezpieczenie. Zwykle obejmuje ono kilka zdarzeń, np. zgon kredytobiorcy, trwałą niezdolność do pracy czy utratę zatrudnienia. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia należy zwrócić uwagę głównie na zakres ochrony i część dotycząca wyłączeń czyli zdarzeń, które powodują odmowę wypłaty roszczenia. Wówczas łatwiej będzie podjąć decyzje, czy korzystać z ubezpieczania, czy też nie. Zwykle banki obligatoryjnie posuwają do podpisu umowę ubezpieczenia, choć nie jest to do końca słuszne. Od tego zwykle zależy atrakcyjne oprocentowanie, czy zaniechanie z naliczania marży. Jednak nie zawsze takie oszczędności faktycznie są dla nas na plus. Jeśli trakcie spłaty kredytu podejmiemy decyzje o rezygnacji z ubezpieczenia możemy dokonać tego poprzez pisemne oświadczenie ubezpieczonego, które zawierać powinno dane identyfikacyjne i adresowe, numer umowy kredytowej oraz precyzyjną informacje o rezygnacji i własnoręczny podpis. Najczęściej ochrona trwa do ostatniego dnia miesiąca, chyba że okres rozliczeniowy oznaczony był w inny sposób. 

W przypadku wniosku o rezygnacje bank zwykle wymaga dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu.

Czy składka będzie zwrócona?
Jeśli opłata ubezpieczeniowa pobrana była za cały okres z góry, to możliwy jest zwrot części kwoty za okres niewykorzystanej ochrony. Procedury nie trwają długo, zwykle kilka dni od złożenia rezygnacji. Przy składce ubezpieczeniowej doliczanej do każdej z rat w kolejnym miesiącu wysokość raty miesięcznej zostanie obniżona o kwotę zawartego w niej ubezpieczenia.

Decydując się na ubezpieczenie lub jego brak należy przeliczyć i zastanowić się, która opcja będzie dla nas korzystna. Nie tylko w kwestii finansowej, ale i oceny ryzyka wystąpienia zdarzeń, od jakich ubezpieczenie ma nas chronić. Jeśli kredyt zaciągany jest na krótki okres czasu, wydaje się być ono zbędne. Jednak przy kredytach długoterminowych, np. hipotecznych warto dobrać ubezpieczenie tak, by mieć zapewnione wsparcie w przypadkach losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w czasie. Takie ubezpieczenie chroni najczęściej naszych bliskich, którzy nie będą zmuszeni, w przypadku chociażby śmierci czy inwalidztwa, spłacać kredytu w całości.





17 komentarzy:

  1. Mimo obniżenia kosztów raty o kilka-kilkanascie złotych nie zdecydowałbym się narażać bliskich na spłatę moich zadłużeń w przypadku jakiegoś wypadku czy śmierci...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujący artykuł. Ubezpieczenie kredytu moim zdaniem opłaca się tylko wtedy gdy bierzemy kredyty długoterminowe na duże kwoty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli bierze się na długi okres to warto się zabezpieczyć ponieważ rożnie bywa ( choroby , wypadki itp )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę się w pełni zgodzić, warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Choroba to najgorsze co może się przytrafić więc o niej nie mówmy, ale chociażby możemy zostać wyrzuceni z pracy co będzie dużym kłopotem i ubezpieczenie kredytu jest właśnie na takie przypadki.

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  7. Duża część ludzi tak stara się oszczędzić że zrezygnują z ubezpieczenia ale czasami nie jest to warte tego, a nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć.

    OdpowiedzUsuń
  8. Opłaca się inwestować przede wszystkim w dwie rzeczy. Mam tu na myśli złoto oraz nieruchomości. Praktycznie nie ma możliwości aby na tym stracić, wyjście jak najbardziej na duży plus. Inwestowanie na giełdzie także może nam przynieść bardzo duże zyski, jednak obarczone jest dość sporym ryzykiem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Przy większych kredytach ubezpieczenie to konieczność, nie dziwi fakt, że banki go wymagają.

    OdpowiedzUsuń
  10. Warto umieć zarządzać, również swoimi finansami. Da nam to pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli i o nic nie będziemy musieli się martwić.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawy wpis. Warto wiedzieć wszystko na ten temat zanim weźmie się kredyt czy pożyczkę. Trzeba przeczytać każdy druczek.

    OdpowiedzUsuń
  12. Każdy kredyt warto ubezpieczyć. Jest to dodatkowy koszt, ale niektórych sytuacji nie da się przewidzieć. Jeśli tego nie zrobimy możemy tego żałować, a ubezpieczenie nawet kredytu kredytu nie kosztuje aż tak dużo.

    OdpowiedzUsuń
  13. Moim zdaniem nie i ja z takiego ubezpieczenia na pewno bym nie rezygnowała, bo warto mieć jakieś dodatkowe ubezpieczenie i warto wybrać takie, które nie ma wysokiej składki (o ile przy kredycie macie możliwość samodzielnego wyboru ubezpieczenia).

    OdpowiedzUsuń
  14. Kredyt jak najbardziej warto ubezpieczyć. W przeciwnym razie, jeśli nie będziemy w stanie spłacić kredytu możemy skorzystać z usług antywindykatora. Pomoże nam w uregulowaniu długów.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo dużo osób rezygnuje bo jest dosyc drogie ubezpieczenie

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń