czwartek, 2 lutego 2017

Formalności przy kredycie dla przedsiębiorcy


https://pixabay.com/static/uploads/photo/2015/09/17/01/26/money-943782__180.jpg


Uzyskanie kredytu w banku jest coraz łatwiejsze. Wystarczy wykazać się zdolnością kredytową wymaganą przed daną placówkę, mieć nieskazitelną historię kredytową i zwykle nie ma problemu z pozytywną decyzją kredytową. O ile osobom pracującym i uzyskującym stałe dochody jest łatwiej udowodnić wypłacalność, tak przedsiębiorcy muszą nieco więcej czasu poświęcić nie tylko na zebranie odpowiedniej dokumentacji, ale i udowodnienie, że można im zaufać.

Uzyskanie kredytu przez przeciętnego Kowalskiego staje się powszechne i mało skomplikowane, ale w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą już nie jest. Mimo, że formalności zostały dość uproszczone to i tak przedsiębiorca musi udowodnić w banku, że jest godnym zaufania i wypłacalnym klientem. Duże znaczenie ma tu forma opodatkowania- prościej określić dochody dla firm prowadzących pełną księgowość, czy choćby zasady ogólne. Trudniej dla osób na ryczałcie czy karcie podatkowej.
Oczywiście, aby starać się o kredyt na atrakcyjnych warunkach działalność musi być prowadzona co najmniej kilka miesięcy (zwykle banki wymagają roku). Niewiele banków podejmuje ryzyko i udziela tzw. kredytów na start. Chyba, że dodatkowo dokonane są zabezpieczenia na majątku, czy w postaci dość drogiego ubezpieczenia.

Forma opodatkowania
Najbardziej wiarygodnym sposobem rozliczania się przedsiębiorcy z urzędem skarbowym jest książka przychodów - rozchodów. Na podstawie wpisów w KPiR analityk ma wgląd do przychodów i wydatków przedsiębiorcy. Na podstawie ryczałtu niestety nie ma takiej możliwości, stąd  gestii klienta jest udokumentowanie ich w taki sposób, by bank uwierzył i przyjął te kwoty do oceny ryzyka. Analityk ma wgląd jedynie w przychody, nie ma nigdzie ujętych wydatków. Podobnie jest z kartą podatkową – do badania zdolności kredytowej przyjmowany jest zwykle niewielki podatek (jego wielokrotność).
Zarówno w przypadku osób pracujących jak i prowadzących działalność gospodarczą istnieje szereg skutecznych sposobów na dowiedzenie, że są godni zaufania (zwiększając zdolność kredytową i poprawiając historię kredytową w BIK).
W zależności od formy opodatkowania zatem banki żądają innych dokumentów. Zwykle są to zeznania podatkowe za ostatni okres (najczęściej 1-2 lata), zaświadczenia z US o dochodach i zaświadczenia, np. do karty podatkowej. Niezbędne są także zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach i z ZUS i inne dokumenty służące analizie sytuacji finansowej przedsiębiorcy. W przypadku kredytów dla firm (kredyt obrotowy czy w rachunku bieżącym) formalności są mniej skomplikowane, a większość danych bank pobiera bezpośrednio z rachunku, jaki prowadzi dla firmy.


Źródło: http://www.comperia.pl/forum/dla-firm/4268-formalnosci-przy-kredycie-dla-przedsiebiorcy.html


6 komentarzy:

  1. Ilość formalności przy jakimkolwiek kredycie jest duża i trzeba się przygotować na długą drogę by uzyskać w końcu środki na daną inwestycję w przedsiębiorstwie. Nie ma co się poddawać tylko próbować, gdyż od tego zależy nasz sukces ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Liczba formalności może przytłoczyć na początku, nie mniej nie warto się poddawać. Okazuje się, że jak już się zacznie to powoli do przodu i w miarę sprawnie można wszystko załatwić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kredyty dla firm nie są udzielane przez wszystkie banki na rynku. Trudno też dostać taki na początku działalności. Formalności być muszą - bank w końcu dając kredyt udziela w pewien sposób zaufania danej firmie.

    OdpowiedzUsuń
  4. W banku zawsze jest wiele tych formalności, dlatego jeśli komuś zależy na czasie i jak najmniejszej papierologii lepiej zdecydować się na pożyczkę

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatny post. Zakładając firmę potrzeba ogromnej ilości pieniędzy, dlatego najłatwiej jest wziąć kredyt. Dobrze jest porozmawiać z kimś doświadczonym, który wytłumaczy co i jak. A po wzięciu kredytu najlepiej ułożyć biznesplan, żeby jak najlepiej zainwestować pieniądze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Formalności jest mnóstwo, jeśli chcemy wziąć kredyt na rozwój firmy. Mi pomógł doradca kredytowy z Rybnika, wszystko stało się jasne i bardzo proste.

    OdpowiedzUsuń