piątek, 5 lipca 2013

Która lepsza – karta kredytowa czy debetowa?

Praktycznie 90% osób posiadających karty płatnicze nie potrafi rozróżnić karty debetowej od karty kredytowej. Dla nich jest to jedno i to samo. W praktyce jednak obie karty różnią się znacznie od siebie i to znacznie. Warto zatem wiedzieć, jaką kartę wydał nam bank. Ma to bowiem kluczowe znaczenie przy dokonywaniu operacji z jej udziałem.

Karta debetowa – prawda i mit

Kartę debetową bank wydaje praktycznie każdemu klientowi, który zakłada w nim rachunek bankowy. Nie trzeba pisać o jej wydanie żadnych wniosków i pism. Do jej otrzymania nie są wymagane regularne wpływy na konto, posiadanie zdolności kredytowej, czy też odpowiedniej historii konta. Kartą debetową możemy dokonywać wypłat z bankomatu oraz transakcji bezgotówkowych w punktach handlowych. Tego rodzaju transakcji można dokonywać jedynie do wysokości dostępnych na naszym rachunku bankowym środków finansowych. Zatem nie można z jej wykorzystaniem wydać więcej aniżeli posiadamy na koncie. Oczywiście istnieje czasami możliwość spowodowania debetu na karcie, jednak w takim przypadku klient będzie musiał ponieść przykre tego konsekwencje. Najczęściej jest to zapłata wysokich kar określonych dokładnie w umowie karty debetowej. Możemy wyróżnić karty debetowe zabezpieczone jedynie paskiem magnetycznym lub też karty debetowe chipowe.

Karta kredytowa, czyli życie na kredyt

Karta kredytowa jest wydawana tylko tym osobom, które złożą wniosek o jej wydanie w danej placówce bankowej, przy czym klient wcale nie musi posiadać w tymże banku rachunku bankowego. Karta kredytowa posiada ściśle określony limit wysokości transakcji bezgotówkowych oraz wypłat z bankomatu i nie ma on nic wspólnego z sumą posiadanych na koncie środków finansowych. Limit ten jest ustalany przez bank na podstawie przede wszystkim historii naszego konta, czyli wpływów i wydatków. Najniższy limit to 500zł, natomiast najwyższy może sięgać nawet 100 tys. zł. Dokonując transakcji z udziałem karty kredytowej, bank niejako udziela nam kredytu, którego spłata nastąpi w ściśle określonym bez bank terminie. Aby zachęcić swoich klientów do częstego korzystania z karty banki wprowadziły tak zwane okresy bez odsetkowe. Każdy bowiem kredyt jest oprocentowany. Jeśli spłacimy zadłużenie na naszej karcie w bez odsetkowym terminie, to nie ponosimy już dodatkowych kosztów związanych z naszym zadłużeniem. Jeśli jednak nam się to nie uda, to jest coś takiego jak minimalna kwota spłaty. W takim wypadku w każdym okresie rozliczeniowym możemy spłacać tylko minimalną ratę, ale za każdy okres rozliczeniowy zostaną nam naliczone odpowiednio wysokie odsetki. Warto więc robić zakupy z głową.    

Źródło : http://karty.ocenbank.pl/karta-kredytowa-a-debetowa-porownanie
http://moneyzoom.pl/blog/jakie-sa-roznice-miedzy-karta-kredytowa-a-debetowa/
http://direct.money.pl/poradnik_finansowy/czym;rozni;sie;karta;kredytowa;od;debetowej,poradnik;finansowy,haslo,153.html

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Renata Szczymańśka12 stycznia 2019 19:24

    Jak dla mnie najlepsza jest karta walutowa dla studenta https://www.igoriacard.com/anonimowa-karta-dla-studentow ponieważ możemy jej używać praktycznie wszędzie. Tym bardziej, że nie będzie nas interesował kurs waluty, gdyż płatności realizowane są w walucie danego kraju. Idealne rozwiązanie np. na spontaniczne wyjazdy.

    OdpowiedzUsuń