środa, 1 marca 2017

Phishing – jak się uchronić przed kradzieżą tożsamości?


https://pixabay.com/static/uploads/photo/2016/09/21/16/11/hacking-1685092__180.jpg


Wraz z rozwojem i wzrostem znaczenia Internetu w codziennym życiu rośnie zagrożenie ataków hakerów i kradzieży tożsamości. Zupełnie nieświadomie reagujemy na polecenia wysyłane w mailach  ze znanych nam instytucji, banków itd. To świetna okazja dla cyber-przestępców, którzy doskonale podszywają się pod nie zabierając nam to, co najcenniejsze – nasze dane.

Phishing to jedna z metod oszustw internetowych polegająca na kradzieży tożsamości za pomocą sfałszowanych maili zwykle z instytucji finansowych/banków/o szczególnym znaczeniu. Hakerzy wysyłają wiadomości łudząco przypominające autentyczne wiadomości z tych prawdziwych firm. W treści najczęściej dochodzi do wymuszenia przez użytkownika zmiany danych osobowych, wprowadzenia haseł itp. pod pretekstem awarii systemu czy odzyskania dostępu do konta. Ataki są coraz bardziej zaawansowane i wykorzystują najnowsze technologie. Dlatego tak trudno odróżnić je od prawdziwych maili z chociażby banku. Od takich zagrożeń warto uciekać i stosować choć minimalne środki bezpieczeństwa.

Aby skutecznie odróżnić atak phishingowy warto dokładnie przyjrzeć się szczegółom takich wiadomości. Zawsze w treści, podpisie czy adresie jest niewielka różnica od oryginalnych treści. Oczywiście podstawowym zabezpieczeniem powinien być dobry program antywirusowy- te najnowsze potrafią wyłapać treści phishingowe. Zaleca się, by nie korzystać z gotowego linku, by wejść na wskazana stronę. Wiadomości wysyłane w ramach phishingu są niemal idealne – nie zawierają błędów, literówek. To powinno wzbudzać już podejrzenia.  Dzisiaj jedno takie kliknięcie pozwala przesłać wszelkie niezbędne oszustom dane, które zwykle wykorzystują w nielegalnych transakcjach czy przestępstwach. Zatem jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości najprościej jest skonsultować autentyczność tej treści z nadawcą prawdziwym.
Profilaktycznie zaleca się nie wchodzenie na sugerowane strony czy przesyłanie jakichkolwiek informacji zwrotnych na wiadomości, które choć trochę wzbudzają podejrzenia. Szanujące się firmy, a zwłaszcza banki, nie proszą w takiej formie o potwierdzenie danych czy przesyłanie haseł itp.

Przestrzegając podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania Internetu i poczty nie damy się oszukać. Takie wiadomości, oprócz kradzieży, mogą zawirusować komputer lub wprowadzić oprogramowanie szpiegowskie. Najprościej zainstalować w komputerze filtry antyphishingowe i poufne dane wpisywać jedynie na sprawdzonym, bezpiecznym sprzęcie.6 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne informacje zostały przedstawione, a niestety w dzisiejszych czasach ta wiedza może okazać się pomocna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie jesteśmy na każdym kroku narażeni na tego typu przestępstwa. Ostrożności nigdy za wiele.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obecnie phishing jest bardzo popularny. W tym celu warto czytać poradniki takie jak te aby ustrzec się przed tym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zasady są dość jasne, jednak mimo to wielu ludzi daje się oszukać. Powinniśmy się nad takimi wiadomościami zastanowić kilka razy a w ogóle to najlepiej je ignorować lub najpierw sprawdzać u źródła, to może oszczędzić wielu kłopotów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń