niedziela, 16 czerwca 2013

Co wybrać – kredyt czy pożyczkę?

 
Wielu z nas nie potrafi odróżnić kredytu gotówkowego od pożyczki gotówkowej i w związku z tym używa tych dwóch pojęć zamiennie. Jest to jednak wielkie nadużycie. Chodzi nie tylko o różnicę w nazwie, ale przede wszystkim w regulacjach prawnych jakim one podlegają.

Pożyczka od każdego i dla każdego

Pożyczki może udzielić każda osoba posiadająca wolne środki finansowe, każdej osobie, która ich akurat potrzebuje. Nie musi być to więc bank, czy też inna instytucja finansowa. Dlatego właśnie do Kodeks Cywilny reguluje w naszym kraju sektor pożyczkowy. Każdy pożyczkobiorca we wniosku o pożyczkę, czy też podczas ubiegania się o nią nie musi podawać celu na jaki zostaną wydane przydzielone mu środki finansowe. Może być tak, że pierwotnie chciał on kupić samochód, ale w końcu opłacił wyjazd kolonijny dla dzieci i wycieczkę dla siebie i żony. Ponadto istotna kwestią jest fakt, iż umowa pożyczki do kwoty 2000zł nie musi być zawarta na piśmie. Może to być w takim wypadku umowa ustna pomiędzy dwoma osobami, chyba że pożyczka jest udzielana w celach dochodowych, to w takim przypadku pisemna forma umowy jest wymagalna już od kwoty 500zł. W praktyce jednak zawieramy umowy pożyczkowe nawet z członkami rodziny, znajomymi oczywiście instytucjami finansowymi. W takiej umowie jest jasno określony termin spłaty naszego zadłużenia, poprzez podanie terminów spłat cząstkowych. W przypadku pożyczki, pożyczone środki staja się własnością pożyczkobiorcy i może on nimi dowolnie dysponować.

Kredyt tylko w instytucji finansowej

Kredyt jest specyficzną formą zobowiązania finansowego, która może zostać udzielona jedynie przez bank i jest regulowana prawnie na mocy odrębnych przepisów bankowych. Kredytobiorca otrzymujący środki finansowe musi sobie zdawać sprawę z tego, że nie są one jego własnością, ale należą do instytucji finansowej. Kredyt jest udzielany jedynie po podpisaniu umowy kredytowej, której warunki najczęściej różnią się pomiędzy poszczególnymi bankami. Zawsze jednak musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące kwoty kredytu, terminu jego udzielenia i spłaty, harmonogram poszczególnych spłat, oprocentowanie, informację o ewentualnym ubezpieczeniu kredytu, prowizji dla banku, marży, opłatach dodatkowych oraz informację dotyczącą wcześniejszej spłaty kredytu. Bank nie udziela kredytu kredytobiorcy ze środków własnych, ale ze środków pieniężnych zdeponowanych w banku przez jego klientów.

Trudno jest stwierdzić tak naprawdę, co jest niżej oprocentowane – kredyt czy pożyczka. Wszystko zależy bezpośrednio od placówki bankowej i prowadzonej przez niej polityki finansowej.

1 komentarz:

  1. Kredyt udzielany jest przez bank a pożyczka przez firmę pozabankową - taka o to różnica.

    OdpowiedzUsuń