czwartek, 13 czerwca 2013

Co powinienniśmy wiedzieć o lokacie?

Od czasu, kiedy to inwestowanie na giełdzie stało się bardzo ryzykowne, lokaty bankowe biją prawdziwe rekordy popularności. Niestety, tak jak i każdy produkt finansowy posiadają one zarówno zalety, jak i wady. Jak więc działa dostępna dzisiaj na rynku lokata? Warto to sprawdzić zanim zdecydujemy się na jej założenie.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest fachowo nazywana depozytem terminowym. Zakładając lokatę terminową zamrażamy w banku nasze pieniądze na ściśle określony czas. W zamian za to, że bank może nimi dowolnie dysponować w tym czasie, inwestować, pożyczać innym klientom i tym podobne, my otrzymujemy zysk w postaci odsetek o określonej wysokości. Bank zyskuje jednak znacznie więcej. Lokaty możemy zakładać nie tylko w placówkach bankowych, ale i również w innych instytucjach poza bankowych. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z ewentualnego ryzyka lokowania naszych oszczędności w instytucjach nie posiadających zabezpieczenia w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. W każdej chwili możemy bowiem stracić nasze fundusze.

Na jak długo i na ile?

Poszukując odpowiedniego rodzaju lokaty dla siebie trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Pierwszą z nich jest okres na jaki powierzamy bankowi swoje oszczędności. Może on wynosić od jednego dnia do nawet kilku lat. Tutaj nie ma jakiegoś przymusu. To my decydujemy o tym. Następną kwestią jest oprocentowanie naszej lokaty. Jeszcze kilka miesięcy temu, czyli przed obniżką stóp procentowych, banki oferowały lokaty z oprocentowaniem nawet do 9%. Dzisiaj najwyżej oprocentowane lokaty są na 3-4%. Oczywiście w skali roku. Spadek jest więc znaczny. Czy w takim wypadku lokowanie pieniędzy na lokacie jest opłacalne? Z reguły zysk z przeciętnej lokaty w kwocie 10-30tys. zł starcza by zniwelować inflację budżetową, opłacić podatek w wysokości 19% i zostaje nam jeszcze kilka złotych w kieszeni. Jest więc tak naprawdę znikomy. Jeśli chodzi o odsetki na naszej lokacie, to mogą one ulegać kapitalizacji po ściśle określonym czasie lub też nie.

Rodzaje lokat

Obecnie możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami lokat. Mamy więc lokaty tzw. „nocne”, gdzie pieniądze są inwestowane przez bank w ciągu jednej nocy, lokaty kilkudniowe, piętnastodniowe, kilkuletnie, progresywne, łączące w sobie cechy lokaty i funduszu inwestycyjnego, progresywne i o stałym oprocentowaniu. Wiele banków kusi nas perspektywą założenia lokaty progresywnej, gdzie to oprocentowanie rośnie wraz z długością inwestowania. Trzeba jednak spojrzeć nie na oprocentowanie końcowe, ale na wartość tego oprocentowania w skali roku. Zdarza się bowiem, że jest ono niższe od oprocentowania zwykłej lokaty.       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz