Wiele inwestycji zarówno tych domowych, jak i również w przedsiębiorstwie nie byłoby możliwe do zrealizowania, gdyby nie środki pochodzące z kredytu. Sama decyzja o jego zaciągnięciu wydaje się prosta, jednak wybór odpowiedniego wariantu kredytowego sprawia nam już sporą trudność. Najczęściej nie wiemy do końca czy zdecydować się na kredyt z ratami malejącymi, czy może z ratami równymi.
Raty malejące nie dla każdego
Zaciągając kredyt w banku chcemy, by był on dla nas jak najmniejszym obciążeniem i byśmy nie musieli oddawać bankowi kilka razy więcej, aniżeli pożyczyliśmy. Niestety, nie posiadając własnych funduszy musimy polegać na tym, co ktoś nam chce dać, ale w zamian za to musi na tym zarobić. To są właśnie odsetki. Nasz kredyt składa się bowiem z kapitału pożyczonego oraz kwoty odsetek obliczonej według ściśle określonych zasad. Do tego trzeba jeszcze doliczyć prowizję dla banku, nierzadko ubezpieczenie kredytu i wiele innych dodatkowych opłat. Raty malejące są chyba najbardziej preferowaną przez klientów formą spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego. Mechanizm rat równych polega na tym, iż kapitał pożyczony przez nas od banku zostaje podzielony na równe części. W każdym miesiącu spłacamy jedną z tych części wraz z wyliczonymi aktualnie odsetkami. Z każdą więc miesięczną spłatą nasze zadłużenie wyraźnie spada – zarówno kapitał jak i odsetki. Dzięki temu właśnie możemy płacić coraz niższe raty.
Dlaczego jednak nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie? Przyczyna jest bardzo prosta. Wybierając raty malejące początkowe raty są dosyć wysokie. Z reguły ich wysokość przekracza nawet o kilkaset złotych wysokość rat równych. Z tym z kolei wiąże się konieczność posiadania wyższej zdolności kredytowej, a z tym nie każdy może sobie już poradzić.
Popularne równe raty
Zaciągając kredyt chcemy dokładnie wiedzieć za co i ile będziemy musieli bankowo zwracać pieniądze. W związku z tym najczęściej decydujemy się na wybór równych rat kredytowych. W ich przypadku, w zależności od kwoty kredytu, wyliczone przez bank odsetki mogą wynieść od 1,5 do nawet 3 krotności jego wysokości. W ratach równych z kolejnymi miesiącami spłaty część kapitałowa rośnie, natomiast odsetkowa maleje. Raty pozostają więc równe. Równość ta jest jednak względna. Instytucje finansowe zakładają niezmienność oprocentowania przez cały okres spłaty zobowiązania finansowego, jednak praktycznie wszystkie kredyty hipoteczne posiadają zmienną stopę oprocentowania. W związku z tym wysokość poszczególnych rat może się wahać i jest uzależniona bezpośrednio od zmian stóp procentowych i wahań stawki WIBOR.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz