poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach wiele osób pragnie posiadać własny dom lub mieszkanie. Jednak nie dysponują odpowiednia ilością gotówki potrzebnej w danej chwili. I tu na scenę wkraczają kredyty hipoteczne. Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania to powinniśmy zrobić to w kilku krokach.
 
Uporządkowanie finansów
 
Zacząć powinniśmy od dokładnego przeanalizowania naszych dochodów i sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Aby ją zwiększyć należy się pozbyć wszystkich obciążeń takich jak karty kredytowe czy raty na sprzęt AGD i RTV. Oszacowanie naszych możliwości kredytowych wyznaczy nam pewien próg finansowy według którego będziemy szukali mieszkania czy domu. Prosto mówiąc będziemy wiedzieć na co możemy sobie pozwolić.
 
Ile  nam potrzeba?
 
W kolejnym kroku jeśli pojawił się przed nami wymarzony dom czy mieszkanie musimy zdecydować ile tak na prawdę potrzeba nam pieniędzy. Jeśli wiemy, że będziemy potrzebować również pieniędzy na remont czy wyposażenie lepiej wziąć pełną sumę kredytu bez wpłaty własnej lub z minimalną. W tym przypadku jest to dobre rozwiązanie ponieważ kredyt hipoteczny poważnie osłabi lub całkowicie zniweluje naszą zdolność kredytową więc o pożyczkach w późniejszym czasie możemy zapomnieć, a na remont i wyposarzenie możemy właśnie wykorzystać pozostałe nam oszczędności.
 
Umowa przedwstępna i złożenie wniosku
 
Kiedy wybraliśmy już lokum oraz opracowaliśmy pewien finansowy plan możemy przystąpić do podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem lub sprzedającym. Dokument ten powinien zawierać dane takie jak cena nieruchomości, wielkość wpłaconego zadatku, oznaczenie nieruchomości i stron umowy, a także termin zawarcia umowy końcowej. Teraz jesteśmy gotowi do złożenia wszystkich dokumentów jakich wymaga od nas dany bank oraz wypełnienia wniosku kredytowego i złożenia w banku.
 
Decyzja wstępna,  przyznanie kredytu i uruchomienie kredytu
 
Po złożeniu wniosku w ciągu dwóch tygodni powinniśmy otrzymać wstępną decyzję oraz przedstawione nam zostaną pełne warunki jakie proponuje bank. Może on wtedy również zażyczyć sobie dodatkowych dokumentów. Jeśli wnioski trafiły do kilku banków to idealny moment, aby porównać oferty i wybrać najlepszą.

I w końcu po wielu trudach otrzymujemy decyzje o przyznaniu kredytu. Zwyczajowo mamy 30 dni na podpisanie umowy kredytowej. Kiedy już to zrobimy można sporządzić akt notarialny mówiący, ze stajemy się właścicielami danej nieruchomości. Znajdą się w nim też kwoty jakie już wpłaciliśmy oraz kiedy i jakiej wysokości wpłyną pieniądze z banku. Na jego podstawie bank przeleje pieniądze. Pozostanie nam tylko dostarczyć  bankowi wpis hipoteki na jego rzecz. Teraz trzeba ubezpieczyć nieruchomość i zacząć spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny.
 

2 komentarze:

  1. Fajny tekst. Kredyt to jak oddanie duszy diabłu no ale czasem trzeba. I jeśli czyta to ktoś, kto chce wziąć kredyt. Czytajcie umowy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny artykuł! dziękuję że dzielisz się swoją wiedzą, ja i mój mąż szykujemy się do wzięcia kredytu hipotecznego, ale zanim to zrobimy chcemy wiedzieć o nim absolutnie wszystko, w końcu to nie jest kredyt na chwilę :)

    OdpowiedzUsuń