wtorek, 18 października 2016

Kredyt kupiecki


https://pixabay.com/static/uploads/photo/2016/04/21/01/31/handsome-1342457__180.jpg

Kredyt kupiecki to umowa między przedsiębiorcami. Często jedyna szansa dla nowych firm na rozwój i zachowanie ciągłości, np. produkcji w sytuacjach, gdy na kredyt bankowy nie ma większych szans a zależy nam na czasie i odroczeniu płatności za zakupy. Taka forma współpracy między firmami to często skuteczny bodziec i zachęta dla nowych klientów na korzystanie z naszych usług. Jakie są zalety, a może i wady kredytu kupieckiego?

Jedną z najczęściej spotykanych w wielu branżach form płatności za towary/usługi jest kredyt kupiecki. Polega on na odroczeniu zapłaty na określony czas. Ta forma rozliczenia wykorzystywana w małych i średnich przedsiębiorstwach jest całkiem korzystna. Dlaczego?
Do zalet kredytu kupieckiego można zaliczyć brak zapłaty „ od ręki” i, w odniesieniu do dostawcy, zwiększenie bazy kontrahentów i zysku. Kredyt działa bardziej zachęcająco niż upusty czy gadżety reklamowe, bądź gratisy. W czasach, gdy notowany jest ciągły brak gotówki, a formalności niezbędne do uzyskania kredytu bankowego są skomplikowane i czasochłonne, kredyt kupiecki to uznanie obu stron transakcji kupna-sprzedaży. Oczywiście, jako niebędący produktem bankowym, kredyt kupiecki nie ma wpływu na zdolność kredytową. Bardzo ważne jest odpowiednie zbudowanie sieci powiązań. Jeśli bowiem zawiedzie jedno ogniwo, konsekwencje mogą dotyczyć wszystkich uczestników transakcji. 


Czy da się uniknąć ryzyka?
Firmy stosujące kredyt kupiecki zwykle opracowują warunki udzielania kredytu dla kontrahentów indywidualnie, bądź systemowo. Wszystko zależy od rozmiaru działalności i ryzyka. Przy szeregowaniu do poszczególnych kategorii brany jest pod uwagę zakres współpracy, dotychczasowe relacje, sytuacja na rynku, wartość zakupów itp. Taka klasyfikacja zabezpiecza w pewien sposób firmę przed np. utratą płynności finansowej. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje wypracowany własny system windykacji należności (może faktoring będzie dobra opcją?), bo często zdarzają się opóźnienia w płatnościach, nawet u stałych klientów. Ze strony kontrahenta największym ryzykiem jest nadmierne zadłużanie, które w rezultacie może doprowadzić do niewypłacalności i bankructwa.

Dzięki kredytowi kupieckiemu możliwe jest, bez zbędnych formalności, dokonywanie niezbędnych zakupów z odroczonym terminem płatności. Kredyt kupiecki nie wymaga badania ryzyka, ale należy pamiętać, że nie podlega przepisom prawa bankowego. Niemniej jednak dzięki takiej metodzie płatności możliwe jest zachowanie ciągłości produkcji bez utraty płynności finansowej. Jeśli korzystamy z takich rozwiązań to z głową, by nie doprowadzić do powstania spirali zadłużenia. Przy stałej współpracy kredyt kupiecki niesie korzyści dla obu stron umowy. Zwykle pożyczka kupiecka nie ma formy umowy. Najczęściej termin płatności zaznaczany jest na fakturze, choć nie ma przeszkód, by potwierdzić zaciągnięcie kredytu kupieckiego oddzielną umową. Strony same ustalają formę i termin zapłaty, a także wysokość kredytu. Kwestie sporne rozstrzygają zapisy kodeksu cywilnego.


http://www.comperia.pl/kredyt-kupiecki-alternatywa-dla-kredytu-bankowego.html
 

1 komentarz:

  1. No muszę przyznać, że słyszałam o kredycie kupieckim, ale do tej pory nie wiedziałam, jaki to jest kredyt i na jakich warunkach się z niego korzysta, a jest to bardzo cenna informacja przede wszystkim dla osób, które zajmują się własnym biznesem. Pamiętajcie o tym i korzystajcie, jeśli tylko macie takie możliwości.

    OdpowiedzUsuń