Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to pojęcia często pojawiające się wśród bankowców i ich klientów. Czasami nawet używane są zamiennie, co jest jednak błędem, ponieważ oba te produkty oferują nam pieniądze na różne cele. Przyjrzyjmy się bliżej zatem obu.
Kredyt hipoteczny
Wpierw zdefiniujmy co kryje się po terminem kredyt hipoteczny. Według źródeł jest to długo terminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka (mieszkanie lub dom). Udzielany jest najczęściej na zakup nieruchomości lub jej budowę. Dzięki niemu pozyskamy środki na nasze wymarzone lokum. Pozyskanie takiego kredytu jest czasochłonne i wymaga wielu dokumentów. W wybranym banku złożyć musimy wniosek oraz udokumentować nasze dochody. Uzbroić też musimy się w cierpliwość ponieważ procedury związane z rozpatrzeniem wniosku, przyznaniem kredytu oraz przelaniem funduszy trwają bardzo długo. Kredyty te posiadają jedne z najniższych oprocentowani na rynku.
Pożyczka hipoteczna
Biorąc pożyczkę hipoteczną pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny wybrany przez nas cel. Jedynym warunkiem, aby ją zaciągnąć należy być posiadaczem mieszkania lub domu których hipoteka będzie zabezpieczeniem dla banku. Hipoteka ta musi być wolna również wolna od innych zobowiązań. Aby ją otrzymać pożyczkobiorca do banku musi dostarczyć oprócz wniosku i zaświadczenia o zarobkach dokumenty dotyczące nieruchomości takie jak akt notarialny, odpis z księgi wieczystej oraz jej wycenę. Oprocentowanie takiej pożyczki jest nieznacznie wyższe od oprocentowania kredytu hipotecznego, ale cały czas niższe od tego na kredytach gotówkowych.
Kiedy są nam potrzebne
Jak widać tym co łączy kredyt i pożyczkę hipoteczną są nieruchomości oraz pieniądze. Kredyt tego typu będzie nam potrzebny kiedy zdecydujemy się na posiadanie własnego kąta i na ten cel przeznaczyć będziemy musieli kilkaset tysięcy, od nas będzie zależeć wtedy czy zdecydujemy się na mieszkanie czy dom. Zaciągnięcie pożyczki hipotecznej powinniśmy rozważyć kiedy potrzeba nam funduszy na większy cel np. nowe auto, sprzęt RTV i AGD itp. Jest to dobra alternatywa dla zwykłych pożyczek.
W zależności, którą wybierzemy powinniśmy dokładnie zapoznać się z zasadami ich przyznawania oraz prawami jakimi się rządzą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz