piątek, 18 listopada 2016

Inwestowanie – lokata czy fundusz?


https://pixabay.com/static/uploads/photo/2016/04/13/09/33/banque-1326356__180.jpg


Coraz więcej osób zarabia na tyle dużo, że stara się lokować wolne środki w bezpieczny sposób. Bez wiedzy finansowej i znajomości rynków niestety bardziej złożone inwestycje są ryzykowne. Pozostaje nisko oprocentowana lokata, lub bardziej złożony fundusz inwestycyjny. Co wybrać?

Z roku na rok wzrasta świadomość finansowa Polaków. Coraz częściej oszczędzamy. Jak ulokować środki, by zyskać?
Możliwości jest wiele. Do bezpieczniejszych należą rachunki oszczędnościowe, obligacje czy lokaty, choć i fundusze inwestycyjne są coraz częściej wybieranymi produktami oszczędnościowymi. W zależności od ryzyka, jakie jesteśmy w stanie ponieść można postawić na akcje, choć tu wymagana jest spora wiedza.
Co wybrać? Warto przejrzeć oferty funduszy inwestycyjnych, które przynieść mogą większe zyski, niż nisko oprocentowane obecnie lokaty terminowe.

Funduszy też jest kilka. To w ocenie inwestora leży wybór odpowiedniej opcji. Dla ryzykantów dostępne są fundusze akcyjne. Dla bardziej ostrożnych polecane są fundusze w papiery rządowe. Pomiędzy nimi także jest alternatywa – fundusze mieszane.
Oczywiście inwestycje w fundusze wiążą się z prowizją, która stanowić ma zarobek pośrednika, opłaty dystrybucyjne czy umorzeniowe. Wszystkie szczegóły zawarte winny być w umowie pospisywanej z firmą/bankiem przez inwestora. Jeśli dobrze poszukamy znajdziemy tańsze fundusze, np. zawierane online, z niższymi opłatami, czy łączenie produktów, np. lokat długoterminowych z funduszami itp.
Niewątpliwie zaletą funduszu jest możliwość dowolnego dysponowania jednostkami uczestnictwa i zerwaniem umowy w dowolnym czasie bez utraty wypracowanego zysku, co w przypadku lokat nie jest możliwe bez utraty zysku. Oczywiście inwestycje można zaczynać w przypadku funduszu od niewielkich kwot. Podatek naliczany jest w chwili wykupu jednostek. 

A lokata? Od lat wybierany najczęściej produkt inwestycyjny, z niewielkim, ale gwarantowanych zyskiem (obecnie oprocentowanie lokat rzadko przekracza 3% w skali roku). Środki zdeponowane są na ustalony czas, a z chwilą zapadalności lokaty naliczane są odsetki. Niestety w przypadku rezygnacji z lokaty przed tym czasem, wypracowane zyski nie zostają wypłacone. 

To jaką metodę inwestowania wybierzemy zależy od naszych preferencji, oceny ryzyka i wysokości kwot przeznaczonych na inwestycję. Także nie bez znaczenia pozostaje oczekiwany zysk i czas, w jakim pieniądze mogą być zamrożone.

Źródło: http://direct.money.pl/artykuly/inwestycje/lokata-czy-fundusz-inwestycyjny,26,0,1773594.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz