piątek, 2 grudnia 2016

Koszty kredytu hipotecznego


https://pixabay.com/static/uploads/photo/2016/04/09/03/27/keys-1317392__180.jpg


Kredyty hipoteczne to produkty po które sięgamy coraz częściej. Mimo coraz większych wymagań narzucanych choćby Rekomendacją S. Jednak bez tego typu wsparcia szanse na zakup własnego mieszkania czy domu Polaków są znikome. Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt idealny?  Czy oprocentowanie to główny koszt takiego kredytu?

W przypadku kredytu hipotecznego zaciąganego na większe kwoty i na wiele lat warto, oprócz oprocentowania, przyjrzeć się innym opłatom stanowiącym całkowity koszt takiego zobowiązania. Zwykle są to marża, prowizja, opłaty związane z wyceną nieruchomości czy dodatkowe ubezpieczenie. Oczywiście dostępne są sprawdzone porównywarki kredytowe, uwzględniające wszelkie koszty w rankingach. Zatem bez większej wiedzy w temacie możemy wybrać korzystna ofertę.

Czym jest całkowity koszt kredytu? 
To nic innego jak wszystkie opłaty, jakie w trakcie spłaty lub też przed zaciągnięciem zobowiązania będzie musiał ponieść kredytobiorca łącznie z odsetkami. Szczegóły zawiera art. 5 pkt 6 ustawy o kredycie konsumenckim – warto zerknąć przed podejmowaniem tak istotnych decyzji. Tym bardziej, że kuszące oferty i reklamy kredytów pomijają kwestie dodatkowych kosztów. RRSO, czyli koszt całkowity wraz z odsetkami powinien zawarty być w każdym spocie, a szczegółowo przedstawiony w placówce banku klientowi. Należy też podkreślić, ze w przypadku wpływu wniosku kredytowego szczegółowo przedstawiany jest produkt dedykowany każdemu indywidualnie, a parametry oferty mogą być różne, dla różnych osób. Zależą m.in. od sytuacji rynkowej, dotychczasowej historii kredytowej, zdolności kredytowej i chociażby współpracy z bankiem. W przypadku kredytów walutowych znaczenie ma kurs walut. Często banki proponują, w zamian za obniżenie kosztów, połączenie ofert bankowych (rachunek osobisty, lokata, karta kredytowa itp.), tzw. cross-selling, jednak warto podsumować czy takie zabiegi są faktycznie opłacalne. Należy pamiętać, że w przypadku tak istotnej umowy kredytobiorca może próbować negocjować obniżenie marży , prowizji czy nawet oprocentowania. Na uwagę zasługuje też rodzaj oprocentowania. Do wyboru mamy raty malejące i równe. W zależności od sytuacji finansowej i okresu spłaty wybór ma znaczenie – przy ratach malejących zapłacimy wyższe raty w początkowym okresie, ale w ogólnym rozrachunku w sumie oddamy bankowi mniej, niż w przypadku rat równych.

Wszystkie kwestie dotyczące wyboru kredytu i zakresu współpracy z bankiem warto zostawić ekspertowi. Należy znaleźć niezależnego doradcę, który poprowadzi nas przez krąg formalności by uzyskać jak najatrakcyjniejszy produkt za stosunkowo niską cenę. Analiza kilku ofert pozwoli wybrać tę najlepszą.

Źródło: http://nieruchomosci.praktyczneprawo.pl/jakie-sa-koszty-kredytu-hipotecznego/
 

3 komentarze:

  1. Przy każdej propozycji kredytowej są wypisane koszty jakie trzeba ponieść. Kredyt hipoteczny to zazwyczaj kwoty kilkaset tys zł, dlatego koszty też muszą być spore.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kredyt hipoteczny to ogromny koszt i duże odsetki. Najlepiej poprosić doradcę kredytowego o poradę w jakiej wysokości kredyt możemy wziąć i na ile lat, biorąc pod uwagę nasze zarobki.

    OdpowiedzUsuń